Duscart
Hakkında.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde bulunan Yaratıcı bir ekibiz.
DAHA FAZLA

Kuruluş.

Ekibimiz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerinin 2010 yılında yapılacak görüşmelerin aynı yıl son aylarına doğru sonuçlanmasının ardından bir araya gelmesi ile kurulmuştur.

Kuruluş amacımız, alternatif enerjili araç geliştirme ekranında yenilikçi tasarım ve üretimler gerçekleştirmek, son teknoloji elektrikli araçlar kategorisinde yer almaktır. Kuruluşumuzun ardından ilk olarak hedeflediğimiz 2011 Alternatif Enerjili araçlar yarışları için süreci verimli kullanabilmek, aracımızın geliştirilmesini ve iyileştirilmesi açısından Elektrik Elektronik Mühendisliği , Makine mühendisliği Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde okuyan arkadaşlarımızı da alarak çalışmalara başladık. 2011 yarışlarına katılım sağladıktan sonra her zaman daha iyisini hedefleyen daha büyük işler arzulayan ekibimize katkı sağlayacak yeni arkadaşlarımız ile kuruluşumuzdan bu yana devam etmekteyiz.2011 yılı yarışlarından 2019 yılı yarışlarına kadar geçen sürede aralıksız katılım sağlamakta ve pistlerde boy göstermeye devam etmekteyiz. Her yıl aracımıza geliştirmiş olduğumuz kompanentleri entegre etmekte ve gelişimini hızla sağlamaktayız.

Ekibimizde almış olduğumuz lisans eğitimlerimizi atölye çalışmaları ve geçmiş ekip tecrübe kazanımlarımız ile pekiştirerek mühendislikle bir adım önde olmayı amaçlamaktayız.

Birimler.

Duscart bünyesinde mühendislik öğrencilerinden oluşan 4 farklı birim bulunmaktadır
araştırma ve geliştirme odaklı birimlerimiz kendi içinde dallara ayrılır.

mekanik_birimi

Mekanik Birimi

Semih Albayrak
elektrik_birimi

Elektirik Birimi

Recep Dinç
bilgisayar_birimi

Bilgisayar Birimi

Oğuzhan Öztürk
sponsorluk_birimi

Sponsorluk Birimi

Melike Şahin

Neler Yapıyoruz.

Birimlerimizin yapmış olduğu mühendislik çalışmaları, modelimiz için tam
verimlilik ve dayanıklılık esaslarında geliştirilmektedir.

Mekanik

Arabamızın gövdesi ve şasesi; karbon fiber teknolojisi ile üretimi yapılmış olup ; aracın şasesi yapboz sistemi ile vakum enjeksiyon ve gövdesi kalıba el yatırma yöntemi kullanılmıştır.

Tasarım

Aerodinamik olarak en verimli olan damla ve köpek balığı modelleri baz alınarak tasarlanmış olan gövde ile hava sürtünmesine bağlı kayıplar en aza indirilmiştir.

Karbon Fiber

Hafifliği göz önünde bulundurarak ve dayanıklı olması sebebiyle arabanın gövde ve şasesinde kullanılan bir elyaf malzemedir. Karbon fiberin çeşitli dokuma türleri arasından plane adı verilen türünü kullanıyoruz.

Araç Kontrol Sistemi

Elektronik kontrol ve yapay zeka ile verimli kalkış sistemi geliştirilip modelimizin içine entegre edilmiştir. Grafik LCD sistemine göre yazılmış arayüz ile anlık veri okunması ve
kontrolü, akıllı viraj kontrol modu ve hız sabitleme sistemleriyle verim artışı sağlamaktadır.

Kompozit Yapısı

Aracın şasesi yapboz şase olarak tasarlanmış ve sandviç panel denilen 3 er kat karbon fiber arasına Airex c 70 20mm ile desteklenmiştir. Bu parçaların üretimi vakum torbalama yöntemi ile üretilmiştir.

Batarya Yönetim Sistemi

Batarya yönetim sistemi, tek bir kart ve mikrodenetleyici (STM32 ARM) kullanarak 18 grubu kontrol eden bir sistem olarak tasarlanmıştır. Bu sistem, her hücre için sıcaklık ve voltaj değerlerini okuyarak belirli değerler için kontrol mekanizmasını oluşturur.

BİZE ULAŞIN.

Ekibimiz ve atölyemiz hakkında bilgi almak için
iletişim formunu doldurun ve bizi sosyal medya adreslerinden takip edin.