DPÜ’de Yerli Üret Yerli Tüket Etkinliği

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Yerli Üret Yerli Tüket – Toplumsal Farkındalık Seferberliği Programı etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Yerli Üret Yerli Tüket etkinliği düzenlendi.

Mimar Sinan Mühendisler Birliği (MSMB) Kütahya İl Temsilciliği ile Üniversitemizin Stratejik Düşünce Topluluğu ile ortaklaşa gerçekleştirilen etkinliğe Analitik Düşünce Topluluğu, Lisan-ı Hal Topluluğu ve Duscart Alternatif Enerjili Araçlar Topluluğu da destek verdi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Amfi-2’de yapılan program, MSMB tarafından hazırlanan sinevizyon gösterileri ile başladı. Daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere MSMB Kütahya İl Temsilcisi Nevzat Avcu kürsüye çıktı.

GEÇİCİ HEYECANLAR YERİNE KALICI KATKILAR HAMLESİ

Nevzat Avcu yaptığı konuşmada, düzenlenen etkinlik hakkında “Yerli Üret Yerli Tüket toplumsal farkındalık seferberliği, üretim ve tüketimde yerlileşme bilincini artırma çalışmasıdır. Topyekün bir toplumsal kalkınma hamlesi ve ülkemiz için bir var oluş mücadelesidir. Ortak akıl ile ortak platformlar oluşturarak, ortak bir hedefe yönelme gayretidir. Gündelik boykot ve geçici heyecanlar yerine kalıcı katkılar sağlayacak sürdürebilir bir bilinçlenme hamlesidir” dedi.

Piromet Pirometalurji Genel Müdürü Mehmet Fatih Selçuk ise yerli üretimin önemine değinerek Türkiye genelinde yerli üretim örneklerinin umut verici olduğunu belirtti.

KÜTAHYA’NIN MARKA TEMSİLCİLERİ KONUŞTU

Simav’da üretimlerini gerçekleştirerek dünya pazarına sunan Kazcıoğlu Otomotiv İmalat Mühendisi İzzet Muştu ise 1942’den bugüne geçen süre içerisinde gelen kuşağın makine parkını ve üretimlerini teknolojinin gelişimiyle geliştirdiğini ve Simav’dan dünya pazarına yerli malları sunduklarını belirtti.

Muştu, “Otomotiv sektörüne yönelik rekorlu basınç hava, yağ, yakıt hortum ve boru imalatına başlayıp üretimine devam ederken 2012 yılında soğuk dövme tesisini faaliyete geçirdiklerini ve şu anda 12 bin m2‘si kapalı olmak üzere toplamda 20 bin m2 kapalı alan üzerinde 280 çalışanı ile üretimine devam ettiklerini söyledi.

Enel Enerji adına konuşmalarını yapan mühendisler Tuğba Genç ve Özge Gök ise dünyada altmıştan fazla ülkede oluşturduğu satış ve servis ağı ile yalnızca sektörün değil yeniliklerin ve başarının öncüsü olduklarını, yerli ve akıllı teknolojik üretim anlayışıyla kesintisiz güç kaynakları alanında uluslararası pazarın dünya devleri ile çözüm ortaklığı yaptıklarını belirtti.

Ar-Ge ve müşteri odaklı çalışmaları ile hizmet ettiklerini söyleyen Özge Gök, Kesintisiz güç kaynağı, regülatör, hibrit ups, solar invertör ve ihtiyaca göre yapılan özel üretimler ile temiz ve kesintisiz bir enerji için üretimlerine devam ettiklerini söyledi.

DUSCART ÇALIŞMALARI DAHA DA İLERİYE GİDECEK

Duscart Alternatif Enerjili Araçlar Topluluğu adına konuşma yapan DUSCART Elektromobil Takım Kaptanı Rıdvan Kuzlu ise 2009 yılında kurdukları topluluğunun hedefinin tamamen yerli bir otomobil üretmek olduğunu belirtti. Bu noktada TÜBİTAK’ın belirlediği çerçeveler içinde yerli motor ve yerli mekanik ve elektronik aksamlarda ilerleme kaydettiklerini, maliyeti düşük, çevreci, tasarımı beğenilen bir araç ortaya koyduklarını söyledi. Rıdvan Kuzlu sponsorluk çalışmalarının da sürdüğünü, yeni bulunacak sponsorlar ile çalışmalarını daha ileriye götüreceklerini ifade etti.

Öğrenci Toplulukları adına konuşmasını gerçekleştiren Doç. Dr. Fatih Kırışık ise böyle bir farkındalık programının gerçekleştirildiği için duyduğu memnuniyeti belirterek, yerli üretime destek olunmasını, tüketici bireylerin de yerli tüketerek destek olması gerekliliğini söyledi.

Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören’e ve katılımcı firmalara plaket ve adlarına dikilmiş fidanların sertifikası takdim edildi.

Hızlı Ulaşım

image